Agenda and draft minutes

Public Speaking: To register your intention to speak at a Council, Cabinet or Committee meeting, please contact Democratic Services on committee@uttlesford.gov.uk or 01799 510410 or 510548. Panel, Forum and Working Group meetings do not generally permit public speaking. Please refer to a specific meeting's pdf agenda pack for further information and registration deadlines.

Live Broadcast: For Council, Cabinet and Committee meetings the audio player will appear on this page a few minutes before the meeting is due to begin. Please note that Panel, Forum and Working Group meetings are not generally broadcast on the website.

Venue: Chairman's Office - Council Offices, London Road, Saffron Walden, Essex CB11 4ER. View directions

Contact: Democratic Services  Email: committee@uttlesford.gov.uk

Items
No. Item

1.

Apologies for absence and declarations of interest

To receive any apologies and declarations of interest.

Minutes:

Apologies for absence were received from Councillor Lees.

 

Councillor Redfern declared a non–pecuniary interest in relation to the nomination of Martyn Porter as she knows the nominee.

 

Councillor Loughlin declared a non-pecuniary interest in relation to the nomination of Andrew Yarwood as she knows then nominee.

2.

Minutes of the previous meeting pdf icon PDF 79 KB

To consider the minutes of the previous meeting.

Minutes:

The minutes of the previous meeting were received by the Chairman and signed as an accurate record.

3.

Community Achievement Awards for Service to children & young people

Consideration of the award for service to children and young people (up to 18 years).

Minutes:

Janice Domin

Ray Williams

Andrew Yarwood

Tim Hardingham

4.

Community Achievement Awards for Service to the elderly

Consideration of the award for service to the elderly.

Minutes:

Hazel Smith

Melanie Dudman

Margaret Silvester

Valerie Wheatcroft

5.

Community Achievement Awards for Service to people with assisted living needs

Consideration of the award for service to people with assisted living needs.

Minutes:

Jean Winder

David and Jane Laing

Desmond Plummer

6.

Community Achievement Awards for Service to the local community

Consideration of the award for service to the local community.

Minutes:

Joy Barrow

Jane Laing

Martyn Porter

Peter Jarman

Judy Colliver

Alan Corbishley

Sarah Cousins

John Ready

Jacqui Portway

Sheila Hannington

Marion Pretty

Michael Hannant

David and Claire Arnold

Kathryn Butcher

Patrick Smith

 

Group Award:

 

George and Isabel Barron

Ken and Linda Howell

Margaret Rimell

7.

Any Other Business

To consider any other business.